Časté dotazy

Kde Štěňata vyrůstají

Pro maminku štěňátek je připravena ohrádka s porodní bedničkou, kde štěňátka tráví od narození prvních pár týdnů a maminka se jim může plně a nerušeně věnovat. 

Jakmile naberou na síle objevovat svět a povyrostou tak, že je jim v ohrádce těsno, přestěhují se do jídelny. Zde mají velkou ohrádku podloženou změkčeným linem, aby si v prvních krůčcích nekřivili nožičky, když se pokouší nabrat sil a postavit se. V ohrádce mají už vhodné štěněcí hračky a pelíšky, aby se mohli řádně seznamovat a učit se i hrát nejen se sourozenci.

Po pár týdnech jsou v ohrádce čistě jen na jídlo a mají možnost pobíhat a objevovat celé přízemí našeho domu, učíme je chodit na plínku a necháme je objevovat svět lidí a jiných zvířecích členů naší rodiny, dostatečně se mazlíme, přijímáme návštěvy a začínáme se socializací. 

Od 6. týdne oplotíme terasu a kus zahrady a po každém probuzení je vyženeme ven se vyčůrat.

Co máme udělat pro to, aby jsme si mohli rezervovat štěně?

Většina štěňátek je zadaná hned po narození, proto nečekejte a kontaktujte nás co nejdříve.

Ještě před narozením štěňátek Vás pozveme k nám, popovídat si, lépe se poznat a zjistit, zda zrovna vy budete ti praví a vhodní rodiče pro naše štěňátko, jelikož nám záleží na tom jak a kde bude žít. 

Zároveň se chceme vyvarovat zbytečným návštěvám v době, kdy jsou štěňátka na světě a chceme se jim a jejich vybraným rodinám plně věnovat a právě jim umožnit  více jak jednu návštěvu před jejich společnou cestou.

Fena nebo pes

Fena i pes mají své výhody i nevýhody. Většina chovatelů po ukončení chovu přechází čistě jen na psy kvůli jejich povaze.

Feny: hárají, můžou mít falešnou březost, voní psům, jsou náladovější, méně mazlivé a mají často silný lovecký pud.

Psi: mazlivější, více oddaní páníčkovi, rádi značkují nebo řeší háravky, vyžadují delší procházky na vyčůraní,  dominantní vůči ostatním psům (stejného pohlaví).

Vždy záleží na jedinci, z jakého spojení pochází a jaké predispozice mají jeho rodiče.

Musíme chodit na výstavy či coursing?

To, že se my věnujeme výstavám a coursingu neznamená, že i vy musíte. Budeme však rádi, když to zkusíte, ať už sami nebo s námi. Rádi vám poradíme, naučíme, pak se sami rozhodnete, zda je ta aktivita pro vás nebo ne. 

Velice nás těší, když se někteří rozhodnou jít v našich šlépějích, když společně najdou aktivitu, která je baví a upevňuje jejich vztah. Pejsi jsou rádi, když mohou po vašem boku nejen žít, ale i pracovat.

KDY MOHOU ŠTĚŇATA ODCHÁZET DO NOVÝCH DOMOVŮ?

Štěňátka od nás odchází mezi 7,5-10 týdem. 

Při méně početném vrhu, odchází štěňátka do svých nových domovů později.

Při odchodu dbáme i na zdraví, lásku a potřeby jejich maminky, proto neodchází štěňátka naráz v jeden den, ale postupně, aby jí nebylo úplně smutno a teskno.

jsou štěňátka očkovaná a čipovaná?

Každý vrh je před odchodem řádně zkontrolovaný veterinárním lékařem nebo poradcem chovu, který potvrzuje zdravotní stav každého štěňátka jako např. zda mají kluci sestouplá varlata, všechny zuby, zkontroluje případné vady jako rozštěp patra či jiné .

Štěňátka do nás odchází se základním očkováním, které dostanou kolem 7 týdne života, čipem a petpasem. Nový páníček si musí čip zaregistrovat na své jméno.

MŮŽEME SI VYBRAT JMÉNO?

Budoucí rodiče obdrží námi vymyšlený seznam psích jmen, pokud si i tak nevyberete a chcete pejskovi říkat jinak, lze vymyslet „papírové jméno“ tak, aby evokovalo vámi vybranou podobu např. Zara “Cyzara”, Nesquik “Esqui”, Fíja “Dafya”. Byli bychom rádi, pokud jim jejich vybraná jména zůstanou.

Štěňátka oslovujeme a voláme daným jménem po celou dobu.

Štěňatům bez nových rodičů od začátku určíme jména sami a snažíme se, aby byla jedinečná a doufáme, že se budou líbit i vám.

JAKA JE CENA ŠTĚNĚTE?

Cena štěněte je závislá na mnoha faktorech, prvně na kvalitě vybraných rodičů, jejich úspěších na výstavách a coursingu, pak psím rodokmenu a v nemalé části i zda krycí pes žije v zahraničí nebo u nás.

Cena štěňat v ČR se pohybuje v průměru mezi 30-45 tis. Kč.

BUDE ÚSPĚŠNÝ, KDYŽ MÁ TAKOVÉ RODIČE?

Geny nejsou garancí úspěchu ani předpokladů a nelze zaručit, že bude vynikat jako jejich rodiče,nebo prarodiče. Věříme však, že pokud své štěňátko vedete důsledně a správně, bude úspěšné v některé z aktivit, s kterou ho seznámíte.  Čím více času a pozornosti budete věnovat vašemu štěňátku, tím lépe poznáte a zjistíte, v čem bude vynikat. 

Příroda byla a je mocná a každé štěňátko je jedinečné.

JAKÉ BARVY SE NARODÍ?

Barva štěňátek nezáleží z velké části na barevnosti rodičů, ale jejich předků.

Nepočítejte s tím, když nakryjeme modrou fenu, že bude mít jen modrá štěňátka.

Každý pes má různě silné geny, někteří nesou barvu, jiní postavu či pohyb.

Barvy nejdou namíchat jako na paletě barev, každý vrh je pro nás překvapením.

Z JAKÉ LINIE ŠTĚNATA POCHÁZEJÍ?

Štěňátka u nás pocházejí z výstavní linie, se kterou se věnujeme běhání coursingu.

Pokud chcete mít hezké zvíře vyberte si z výstavní linie, pokud chcete mít psa co nebude nijak zvášť vynikat exteriérem, ale bude opravdu rychlý, pořiďe si dostihovou linii (povahové rysy se výrazně neliší).

DOSTANE ŠTĚNĚ NĚCO PŘI ODCHODU?

Štěňátko od nás odchází s plnou výbavou – obojek, vodítko, hračky, mňamky, krmení, manuál pro život s vipetem a nejdůležitější deku, kterou bude mít načichlou pachy svých sourozenců, aby se první dny necítilo uplně samo.

Kdy dostaneme PP?

Průkaz původu dostane každý majitel za cca 1-3 měsíce od doby co má štěňátko doma. 

Chovatel kolem 7 týdne posílá všechny potřebné papíry (kontrolu vrhu, čísla zápisu, kopie šampionů rodičů atd..) pro vystavení PP na klub a ČMKU “českomoravskou kynologickou unii”, která je v průběhu několika týdnů či měsíců vystaví a pošle chovateli, který je poté pošle každému majiteli na adresu, kterou má napsanou ve smlouvě.