Časté dotazy

Kde Štěňata vyrůstají

Pro maminku štěňátek je připravena ohrádka s porodní bedničkou, kde štěňátka tráví od narození prvních pár týdnů a maminka se jim může plně a nerušeně věnovat. 

Jakmile naberou na síle objevovat svět a povyrostou tak, že je jim v ohrádce těsno, přestěhují se do jídelny. Zde mají velkou ohrádku podloženou změkčeným linem, aby si v prvních krůčcích nekřivili nožičky, když se pokouší nabrat sil a postavit se. V ohrádce mají už vhodné štěněcí hračky a pelíšky, aby se mohli řádně seznamovat a učit se i hrát nejen se sourozenci.

Po pár týdnech jsou v ohrádce čistě jen na jídlo a mají možnost pobíhat a objevovat celé přízemí našeho domu, učíme je chodit na plínku a necháme je objevovat svět lidí a jiných zvířecích členů naší rodiny, dostatečně se mazlíme, přijímáme návštěvy a začínáme se socializací. 

Od 6. týdne oplotíme terasu a kus zahrady a po každém probuzení je vyženeme ven se vyčůrat.

Co máme udělat pro to, aby jsme si mohli rezervovat štěně?

Většina štěňátek je zadaná hned po narození, proto nečekejte a kontaktujte nás co nejdříve.

Ještě před narozením štěňátek Vás pozveme k nám, popovídat si, lépe se poznat a zjistit, zda zrovna vy budete ti praví a vhodní rodiče pro naše štěňátko, jelikož nám záleží na tom jak a kde bude žít. 

Zároveň se chceme vyvarovat zbytečným návštěvám v době, kdy jsou štěňátka na světě a chceme se jim a jejich vybraným rodinám plně věnovat a právě jim umožnit  více jak jednu návštěvu před jejich společnou cestou.

Fena nebo pes

Fena i pes mají své výhody i nevýhody. Většina chovatelů po ukončení chovu přechází čistě jen na psy kvůli jejich povaze.

Feny: hárají, můžou mít falešnou březost, voní psům, jsou náladovější, méně mazlivé a mají často silný lovecký pud.

Psi: mazlivější, více oddaní páníčkovi, rádi značkují nebo řeší háravky, vyžadují delší procházky na vyčůraní,  dominantní vůči ostatním psům (stejného pohlaví).

Vždy záleží na jedinci, z jakého spojení pochází a jaké predispozice mají jeho rodiče.

Musíme chodit na výstavy či coursing?

To, že se my věnujeme výstavám a coursingu neznamená, že i vy musíte. Budeme však rádi, když to zkusíte, ať už sami nebo s námi. Rádi vám poradíme, naučíme, pak se sami rozhodnete, zda je ta aktivita pro vás nebo ne. 

Velice nás těší, když se někteří rozhodnou jít v našich šlépějích, když společně najdou aktivitu, která je baví a upevňuje jejich vztah. Pejsi jsou rádi, když mohou po vašem boku nejen žít, ale i pracovat.

KDY MOHOU ŠTĚŇATA ODCHÁZET DO NOVÝCH DOMOVŮ?

Štěňátka od nás odchází mezi 8-10 týdnem. (Psi odcházejí většinou později, z důvodu sestupu kuliček.)

Při odchodu dbáme i na zdraví, lásku a potřeby jejich maminky, proto neodchází štěňátka naráz v jeden den, ale postupně, aby jí nebylo úplně smutno a teskno.

jsou štěňátka očkovaná a čipovaná?

Každý vrh je před odchodem řádně zkontrolovaný veterinárním lékařem nebo poradcem chovu, který potvrzuje zdravotní stav každého štěňátka jako např. zda mají kluci sestouplá varlata, všechny zuby, zkontroluje případné vady jako rozštěp patra či jiné .

Štěňátka od nás odchází se základním očkováním, které dostanou kolem 7 týdne života, čipem a petpasem. Nový páníček si musí čip zaregistrovat na své jméno.

MŮŽEME SI VYBRAT JMÉNO?

Budoucí rodiče obdrží námi vymyšlený seznam psích jmen, pokud si i tak nevyberete a chcete pejskovi říkat jinak, lze vymyslet „papírové jméno“ tak, aby evokovalo vámi vybranou podobu např. Zara “Cyzara”, Nesquik “Esqui”, Fíja “Dafya”. Byli bychom rádi, pokud jim jejich vybraná jména zůstanou.

Štěňátka oslovujeme a voláme daným jménem po celou dobu.

Štěňatům bez nových rodičů od začátku určíme jména sami a snažíme se, aby byla jedinečná a doufáme, že se budou líbit i vám.

co znamená když je vrh externí?

Když je u vrhu napsané “externí”, znamená to, že je odchovaný u majitele feny.
Našim majitelům nabízíme odchování jednoho vlastního vrhu pod naší chovatelskou stanicí (už na začátku si vybíráme majitele tak, aby se naše štěňátka měla co nejlépe, tak věříme, že budou i úžasnými “chovateli” svého vrhu pod naší záštitou), aby si nemuseli zakládat vlastní.
Všechny náklady a výdělky ze štěňat spadají na majitele fenky, my vyřídíme papíry, potřebné dokumenty a propagaci vrhu na našich stránkách. Majitele feny mají před vrhem s námi podepsanou smlouvu o podmínkách odchování vrhu, tzv. musí splnit vše aby se nezměnila kvalita naší stanice, např. musí být štěňátka odchovávána ve stejných podmínkách, musí do nových domovu dávat minimálně takovou výbavu, musí být dostatečně socializovaná, umožní několik návštěv novým majitelům štěňat atd.. 

BUDE ÚSPĚŠNÝ, KDYŽ MÁ TAKOVÉ RODIČE?

Geny nejsou garancí úspěchu ani předpokladů a nelze zaručit, že bude vynikat jako jejich rodiče, nebo prarodiče. Věříme však, že pokud své štěňátko vedete důsledně a správně, bude úspěšné v některé z aktivit, s kterou ho seznámíte.  Čím více času a pozornosti budete věnovat vašemu štěňátku, tím lépe poznáte a zjistíte, v čem bude vynikat. 

Příroda byla a je mocná a každé štěňátko je jedinečné.

JAKÉ BARVY SE NARODÍ?

Barva štěňátek nezáleží z velké části na barevnosti rodičů, ale jejich předků.

Nepočítejte s tím, když nakryjeme modrou fenu, že bude mít jen modrá štěňátka.

Každý pes má různě silné geny, někteří nesou barvu, jiní postavu či pohyb.

Barvy nejdou namíchat jako na paletě barev, každý vrh je pro nás překvapením.

Z JAKÉ LINIE ŠTĚNATA POCHÁZEJÍ?

Štěňátka u nás pocházejí z výstavní linie, se kterou se věnujeme běhání coursingu.

Pokud chcete mít hezké zvíře vyberte si z výstavní linie, pokud chcete mít psa co nebude nijak zvášť vynikat exteriérem, ale bude opravdu rychlý, pořiďe si dostihovou linii (povahové rysy se výrazně neliší).

DOSTANE ŠTĚNĚ NĚCO PŘI ODCHODU?

Štěňátko od nás odchází s plnou výbavou – obojek, vodítko, hračky, mňamky, krmení, manuál pro život s vipetem a nejdůležitější deku, kterou bude mít načichlou pachy svých sourozenců, aby se první dny necítilo uplně samo.

Kdy dostaneme PP?

Průkaz původu dostane každý majitel za cca 1-3 měsíce od doby co má štěňátko doma. 

Chovatel kolem 7 týdne posílá všechny potřebné papíry (kontrolu vrhu, čísla zápisu, kopie šampionů rodičů atd..) pro vystavení PP na klub a ČMKU “českomoravskou kynologickou unii”, která je v průběhu několika týdnů či měsíců vystaví a pošle chovateli, který je poté pošle každému majiteli na adresu, kterou má napsanou ve smlouvě.

JAKA JE CENA ŠTĚNĚTE?

Cena štěněte je závislá na mnoha faktorech, prvně na kvalitě vybraných rodičů, jejich úspěších na výstavách a coursingu, pak psím rodokmenu a v nemalé části i zda krycí pes žije v zahraničí nebo u nás.

Cena štěňat v ČR se pohybuje v průměru mezi 30-45 tis. Kč.

Proč si vybrat štěně právě u nás?

Výběrem majitelů strávíme mnoho času během celého roku, lidé k nám jezdí na návštěvy, vidí kde bude jejich štěňátko vyrůstat a pořádně si popovídáme jestli je vipet plemeno přímo pro ně, tudíž málo kdy se stane, že máme volná štěňátka ješte po narození, jelikož málo kdo si pak vybere jinde. 

Štěňátka u nás vyrůstají v chodu rodiny, nejsou zavřená ve vedlejší místnosti ani v nějaké kleci, tudíž jsou zvyklá že nesmí níčit nábytek a nepřekvapí je ani hluk vysavače, vaření, televize atd… Od doby co jsou schopná běhat a nejsou závislá jen na mámě, mají přístup do celé spodní části domu s oplocenou zahradou přímo pro ně. Po každém vyspinkání s nimi běžíme ven a učíme je, že se čůrá a kaká venku (v zimním období tomu není jinak). 

Budoucí majitelé mají možnost sledovat každodenní život celého vrhu a to na IG naší chovatelské stanice, kam každý den nahráváme nové fotky či videa.

Naše přednosti:

  • Výchova s ruchu domácnosti (jsou zvyklá na vysavač, televizi, vaření atd..)
  • Učení od malička čůrání venku i v zimním období
  • Štěňátka jsou otužilá a nebojí se zimy či větru
  • Přirozená výchova od několika fen
  • Socializace s kočkami a malými psy
  • Slovo “FUJ” umí na jedničku
  • Všechny naše feny mají zdravotní testy
  •  Každý den přidáváme fotky či videa na našem IG